BEYRUT
 
Tur Başlangıç Tarihi :
 
Tur Bitiş Tarihi :
 
Ulaşım Tipi : Uçak
 
Pansiyon Tipleri : Oda Kahvaltı
 
 
 
 
 
 01.GÜN: ISTANBUL - BEYRUT
Atatürk Havalimani dis hatlar gidis terminali kontuarda saat 05.00 da bulusma. Bilet, bagaj ve pasaport islemlerinizin ardindan Türk Havayollarinin özel uçusu ile saat 07:30?de Beyrut a hareket. Beyrut havalimani na varis, bagaj, pasaport ve gümrük islemlerinin ardindan özel otobüsümüzle Ortadogu nun Paris i olarak nitelendirilen Beyrut sehrini taniyacagimiz panoramik sehir turumuz için alandan hareket ediyoruz. Turumuza birbirinden sik kafeler, restoranlar, alisveris merkezleri, hemen her yerde karsiniza çikan ünlü markalar ile Paris sokaklarini hatirlatan Solidere'i gezerek basliyoruz. Osmanli Saat Kulesi, Sultan Abdülmecit tarafindan yaptirilan ancak savas sorasinda yerle bir olup çok kisa zamanda Beyrut un yeniden yapilanmasinda büyük rolü olan eski Basbakan Refik Hariri nin girisimleriyle eskisini aratmayacak sekilde restore edilmis olan tarihi Mecidiye Camii görerek devam ediyoruz. Ayrica turumuz sirasinda Roma Hamami, Ömer Camii, Birlesmis Milletler Binasi, Basbakanlik Binasi, Parlamento Binasi, tarihi Yunan Ortodoks ve Katolik kiliseleri görecegimiz diger eserler arasinda yer aliyor. Turumuzun ardinda otelimize transfer ve yerlesme. Aksam dileyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek olan aksam yemekli Beyrut Gecesi turuna katilabilirler (65.-Usd). Meshur Arap eglencesi esliginde tadacaginiz lezzetli Lübnan mezeleri ve yemekleri ile keyifli bir gece geçireceksiniz. Geceleme otelimizde.

02.GÜN: BEYRUT (HARISSA - BYBLOS - JEITTA)
Otelde alinacak sabah kahvaltinin ardindan gününüz serbest. Dileyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek olan Harissa-Byblos-Jeita Magarasi Turuna katilabilirler (95.-Usd). Özel aracimizla otelimizden hareketle ilk olarak Harissa ya gidiyoruz. Brezilya Rio de Jenerio daki Hz. Isa Heykelinin sehre tepeden baktigi gibi Harissa'da da Meryem Ana heykeli sehri tepeden seyrediyor. Heykelin bulundugu tepeye dörder kisilik teleferiklerle varisimizla beraber Harissa sehrinin panoramik seyri sizleri büyüleyecek. Tepeden aracimizla indikten sonra Byblosa dogru yola çikiyoruz. Efsaneye göre kadim Misir'da cennetin ve yeraltinin tanrisi Osirisiin kapatilarak Nil nehrine birakildigi ve oradan da denize ulasan sandik Byblos kentine kadar sürüklenmis ve burada karaya vurmustur. Bugünkü modern Latin alfabesinin temeli olan ilk lineer alfabeyi bulan ve Misir Piramitleri'nin yapiminda da kullanilan sedir agaçlarini? Misir'a satan Bybloslulardir. Dünyanin en eski sehirlerinden biri olan ve UNESCO'nun Dünya Kültür Miras Listesinde olan antik Fenike liman kentinde yapacagimiz gezinin ardindan 1836 da bulunan ve 1958 de ziyarete açilan Jeita Magarasina gidiyoruz. Yeraltina dogru 6200 metre derinlige sahip olan magaranin yer üstünde görünen kismi ise sadece 600 metredir. iki ayri magaranin birlesmesinden olusan Jeitta Magarasindaki gezimizin ardindan Beyrut a ve otelimize geri dönüyoruz. Geceleme otelimizde.


03.GÜN: BEYRUT (ŞAM)
Otelde alınacak sabah kahvaltının ardından gününüz serbest. Dileyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek Suriye Şam turuna katılabilirler (100 US$). Pasaportlarımızı yanımıza alarak sabah özel aracımızla dünyada kurulduğu günden bu yana sosyal yaşamın devam ettiği en eski yerleşim alanlarından birisi olan Şam'a doğru yola çıkıyoruz. Lübnan-Suriye sınır geçişimiz sonrasında Şam'a varışımızla birlikte yapacağımız turumuza 1554 yılında Kanuni Sultan Süleyman döneminde inşa edilen Al-Takieh al-Suleimaniyeh (Süleymaniye Külliyesi) ile başlıyoruz. Bu külliye Şam'ın en önde gelen Kültür merkezlerinden biri olup camisinin hemen yanında Sultan VI. Mehmet (son Osmanlı sultanı Vahdettin) ve yakınlarının mezarları vardır. Ardından Yavuz Sultan Selim'in Şam'ı fethettiğinde kaldığı Emeviyye Cami ve hemen yanında bulunan Eyyubiler'in kurucusu Selahattin Eyyubi'nin mezarını ziyaret ettikten sonra bir diğer Osmanlı eseri olan El Azem Sarayına gidiyoruz. Huzuriye Çarşısı'nda yer alan yüksek bir kapıdan girilen El Azem Sarayı Osmanlı'nın son valisi, Esat Paşa tarafından 1749'da Emeviyye Camii'ne yakın bir yerde inşa edilmiştir. Saraydaki gezimizin ardından Şam'ın en ilginç yerlerinden biri olan şehrin Hıristiyan ve Ermenilerinin yoğun olarak yaşadığı Bab Şarki ve Bab Tuma bölgelerine gidiyoruz. Bu bölge aynı zamanda Tarsuslu St. Paul'un Hıristiyanlığı kabul ettiği yerdir. Öğle yemeğimiz tipik bir restoranda. Daha sonra Hz Ali'nin kızı Sıttı Zeynep'in mezarını göreceğiz. Turumuz Şam Ulusal müzesi ile devam edecek. Dünyanın en eski arkeolojik eserleri ve dünyadaki tek duvar resimli Sinagogu gezilecek yerler arasındadır. Sonrasında ünlü Straight Caddesinden devam edip, II. Abdülhamit döneminde yapılan Şam'daki son büyük Osmanlı eseri olan ve İstanbul'daki Kapalı Çarşının bir benzeri olarak inşa edilen Hamidiye Çarşısı'nda alışverişleriniz için serbest zaman veriyoruz. Buradaki turumuzun bitimiyle beraber Suriye-Lübnan sınır geçişi ile Beyrut'a geri dönüyoruz. Geceleme otelimizde.

4.GÜN: BEYRUT (BEIDETTINE & DEIR EL KAMAR) - ISTANBUL
Otelde al?nacak sabah kahvaltinin ardindan oglen saat 12:00 de odalarimizi bosaltip, otelden cikis islemlerimizi tamamladiktan sonra gününüz serbest. Dileyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek olan yarim günlük Bedreddin Sarayi ve Deir El Kamar Turu'na katilabilirler (55.-Usd). Beyrut merkezden 40 km uzaklikta Dürzileriin yasadigi, Velid Canbolat adli Dürzi liderinin ailesine ait olan Osmanli yapisi Bedreddin Sarayini gezdikten sonra geleneksel bir Lübnan Köyü olan Deir El Kamar'a gidiyoruz. Buradaki turumuz sirasinda Kayssarieh, Notre Dame Kilisesi, Fakhreddine Camii ve küçük bir fosil müzesi olan Marie Bazi görüyoruz. Turumuzun bitimiyle beraber 16:30 da Beyrut Havalimanina dogru yola çikiyoruz. Uçusumuzdan 2 saat önce alana varis. Bilet, bagaj, pasaport ve gümrük islemlerinin ardindan Türk Havayollarinin özel seferi ile saat 19.55'de Istanbul a hareket. 2 saatlik bir ucusun ardindan yaklasik saat 21.50 da Istanbul a varis ve turumuzun sonu. Bir sonraki turumuzda

Bu sayfa 1332 defa görüntülenmiştir.